Dr n. med. Krzysztof Krause
Specjalistyczna Praktyka Lekarska
Reumatoidalne zapalenie stawów to jedna z częstrzych chorób stawów, która niszczy stawy pogarsza ich czynność prowadząc często do kalectwa. Schorzenie to uszkadza także inne narządy i należy do układowych chorób tkanki łącznej. Częęciej chorują dorośli i kobiety.
Charakterystyczne dla choroby są okresy zaostrzeń i remisji. Choroba doprowadza do destrukcji stawów i tkanek stawowych.
Objawy niepokojace to bóle mięśni i stawów, osłabienie apetytu, stany podgorączkowe i gorączki, sztywność poranna stawów i mięśni. Choroba obejmuje na początku stawy nadgarstkowe i stawy drobne rąk i nóg.
W miarę postępu schorzenia powstają zniekształcenia w stawach rąk - przerostów, podwichnięć, ulnaryzacji (odgięcie palców w stronę łokciową) a także w innych stawach (praktycznie schorzenie może dotyczyc wszystkich stawów -często biodrowych, kolanowych, kręgosłupa).
Charakterystyczne dla choroby są guzki reumatoidalne, które występują najczęściej w tkance podskórnej, mogą też pojawić się w narządach wewnętrznych, na przykład w płucach, nerkach, sercu.
W badaniach laboratoryjnych u osoby chorej często stwierdzamy:
- przyspieszone OB,
- leukocytozę,
- nadpłytkowość,
- białkomocz,
- dodatni czynnik reumatoidalny,
- przeciwciała przeciwjądrowe.
Charakterystyczne zmiany radiologiczne stwierdzane są w zdjęciach stawów. Stawy są obrzęknięte, bolesne, mają ograniczoną ruchomość. Leczenie-powinno być prowadzone przez lekarza specjalistę-reumatologa.
Na leczenie tej choroby składa się: leczenie farmakologiczne - (niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi oraz lekami modyfikującymi proces zapalny (sulfasalazyna, sole złota, D-penicylamina, glikokortykosterydy, leki przeciwmalaryczne, leki immunosupresyjne); leczenie operacyjne, fizykoterapia.